Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

9 sierpnia przypada 30. rocznica śmierci Męczenników z Pariacoto – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. W 1991 r. dwaj młodzi franciszkanie ponieśli śmierć z rąk terrorystów.

Przewodnim hasłem 30. rocznicy ich męczeńskiej śmierci są słowa: „Posłańcy pokoju, aż do męczeństwa”. Wierzymy, że tego pokoju bardzo nam potrzeba w naszych środowiskach: pracy, parafiach, domach, rodzinach i wspólnotach.
Bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski zginęli za wiarę w Tego, który obdarza nas prawdziwym pokojem, dlatego ufamy, że nam go teraz wypraszają.

W ramach tegorocznych obchodów 30. rocznicy ich męczeńskiej śmierci zapraszamy do nawiedzenia relikwii krwi Męczenników z Pariacoto w Kalwarii Pacławskiej, gdzie w czasie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego od 11 do 15 sierpnia 2021 r. w kaplicy św. Rafała będą wystawione do kultu publicznego koszule bł. Michała i bł. Zbigniewa, jakie mieli na sobie w chwili śmierci. Zakrwawiona odzież męczenników będzie pokazana pierwszy raz od beatyfikacji, jaka miała miejsce 5 grudnia 2015 r. w Chimbote (Peru).

Koszule, jakie błogosławieni mieli na sobie podczas rozstrzelania, zostały przywiezione tuż po śmierci męczenników do Krakowa przez jednego z ojców franciszkanów. Są przechowywane w specjalnym zabezpieczającym pojemniku w Kurii Prowincjalnej Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów). Serdecznie zapraszamy do nawiedzenia Kalwarii Pacławskiej w tym czasie, a także do wpisania się do Księgi Pamiątkowej.

W rodzinnej parafii bł. Michała Tomaszka w Łękawicy (kościół pw. św. Michała Archanioła) 8 sierpnia 2021 r. o godz. 11.00 biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel odprawi uroczystą mszę świętą. Wydarzenie będzie transmitowane przez portal Zywiecinfo.pl. W domu rodzinnym bł. Michała, gdzie znajduje się Pokój Pamięci przygotowany przez rodzinę bł. Michała Tomaszka, będzie można zobaczyć zebrane pamiątki po nim w sobotę 7 sierpnia i w poniedziałek 9 sierpnia, w godzinach od 8.00 do 18.00.

W kościele pw. św. Marcina w Zawadzie k. Tarnowa, w rodzinnej parafii bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, zostanie odprawiona jak co roku w drugą niedzielę sierpnia, czyli 8 sierpnia, uroczysta msza święta o godz. 10.30. Intencją będzie dziękczynienie za dar beatyfikacji Męczenników z Pariacoto oraz prośba o ich rychłą kanonizację i uwolnienie świata od terroryzmu. W tym dniu zabrzmi także dzwon o imieniu Zbigniew Strzałkowski, jaki znajduje się na dzwonnicy przy kościele. Został on poświęcony już rok po śmierci franciszkanów – 9 sierpnia 1992 r.

http://meczennicy.franciszkanie.pl/
Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

Żywy Różaniec

Wolontariat

Młodzi dla Misji jest inicjatywą PDM

Misyjne Apostolstwo Chorych

Darowizna

Projekty

Formacja

Media