Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Dzień pierwszy
29 czerwca 2021 r. rozpoczęła się Szkoła Animatorów Misyjnych I stopnia. W szkoleniu uczestniczyło 70 osób z 33 polskich diecezji. Wśród nich było 5 księży, 6 sióstr, ale większość to osoby świeckie. Sprawami misji zajmują się nie tylko z powodu wykonywanej pracy, ale przede wszystkim z potrzeby serca.
„Od 18 lat jestem żoną, a od 14 lat – matką. Kiedy Oliwia miała cztery latka, po raz pierwszy brałam czynny udział w Kolędowania Misyjnym w naszej parafii. Kolędowałam ulicami parafii jako opiekun grupy, w której była córka. Tak pozostało do dziś. Ponieważ osoba, która wcześniej prowadziła koło misyjne, nie mogła dalej się tym zajmować, poproszono mnie o kontynuację tego pięknego dzieła. Od pięciu lat, wraz z koleżanką, która jest katechetką, organizujemy Kolędowanie Misyjne na rzecz PDMD. Od dwóch lat staramy się również angażować dzieci w inne akacje w naszej parafii. Dodatkowo jestem członkiem parafialnego Caritas oraz lektorem” – napisała p. Sabina z diecezji katowickiej.
Hanna ze Zdzieszowic ma 16 lat i kilka miesięcy temu została wolontariuszką Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW. „To właśnie tutaj zachęcili mnie do udziału w Szkole Animatorów Misyjnych. Ucieszyłam się, że mogę poznać więcej dziedzin życia” – napisała w zgłoszeniu na szkolenie.
Pani Grażyna z Radomska od ponad roku jest rodzicem adopcyjnym 11-letniej dziewczynki, która mieszka na archipelagu Wysp Zielonego Przylądka. „Pragnę pogłębić wiedzę o misjach i tym bardziej służyć innym” – napisała.
Tworzymy historię PDM
Mszy św. rozpoczynającej SAM w oratorium w biurze PDM przewodniczył ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM. Ksiądz dyrektor także jest absolwentem SAM. Podczas homilii wspomniał, że tradycja szkoły w Polsce ma prawie ćwierć wieku: „Ciągle potrzebujemy jednak nowego spojrzenia”. Podkreślił, że PDM są dłońmi, umysłem i sercem papieża. „Dłońmi, które niosą pomoc. Sercem, ponieważ PDM żyją tym, czym żyje Kościół i umysłem – inicjatywy mają być zgodne z inicjatywami Stolicy Apostolskiej”. Dziękując za obecność, podkreślił znaczenie animatorów misyjnych: „Bardzo potrzebujemy waszej współpracy. Chrystus powołuje każdego z was – jako animatora, katechetę, rodzica, kapłana czy siostrę”.
PDRW jako narzędzie współpracy
Pierwszy wykład ks. Macieja Będzińskiego dotyczył Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Ci, którzy mają doświadczenie w animacji, podzielili się swoją wiedzą i zrealizowanymi pomysłami. „Jestem katechetą w szkole podstawowej. Organizujemy Tydzień Misyjny. Cała szkoła każdego dnia przebiera się w dany kolor misyjny, np. w poniedziałek na zielono. Wyjaśniamy kolory i przybliżamy ideę misyjną na plakatach” – napisał na czacie jeden z uczestników.

Misyjna symfonia

Koronka do Miłosierdzia Bożego, prowadzona przez s. dr Monikę Juszkę RMI, sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, rozpoczęła drugi blok szkolenia.
Ojciec Symeon Stachera OFM, misjonarz w Maroku, a także tamtejszy dyrektor krajowy PDM, podzielił się swoim bogatym doświadczeniem pracy misyjnej. „Kiedy pojawiają się okazje do poszerzenia swojego doświadczenia misyjnego, należy zawsze z tego czerpać. Misje to wielka symfonia i należy korzystać ze wszystkich instrumentów” – zachęcał.
Młodzież i misje
Gościem wieczornego bloku był ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor PDM w Polsce w latach 2010-2020, a obecnie zajmujący się formacją misyjną w Sekretariacie Generalnym PDPA w Watykanie. „Przez dziesięć lat organizowaliśmy SAM i bardzo dobrze to wspominam. Było dużo zaangażowania i entuzjazmu. To dzisiejsze spotkanie to ogromne przedsięwzięcie dla całorocznej pracy. Bez konkretnego człowieka, który żyje duchem PDM, nie będzie żywej działalności” – podkreślił.
Spotkanie panelowe „Młodzi dla Misji” zdominował temat zaangażowania młodych w dzieło misyjne poprzez wolontariat misyjny. Formy jego działania przybliżyła s. Monika Juszka RMI.
Bartek ze Zdzieszowic w diec. opolskiej, wieloletni wolontariusz Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW, opowiedział o swoim zaangażowaniu. „Jest nas 35 osób. Zaczęło się od strony internetowej na FB. Chodzimy po szkołach, pokazujemy mobilną grę terenową, wspieramy akcję AdoMiS, przygotowujemy misyjne drogi krzyżowe”. „Grupa ze Zdzieszowic to konkretny zespół młodzieży, która działa” – podkreślił ks. Będziński.
O doświadczeniu misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia z wolontariuszami „Dzieło na misji” opowiedział o. dr Luca Bovio, sekretarz krajowy PUM: „To jest prawdziwe bogactwo, które jest w Polsce. Wielu młodych nie jest świadomych, że może coś dać”.
„W naszej szkole w Policach od prawie dziesięciu lat współpracujemy z Salezjańskim Ośrodkiem Misyjnym – adopcja na odległość w Czadzie i w Kenii w ramach działalności misyjnej naszej diecezji” – napisała na czacie Jolanta z Polic w diec. szczecińsko-kamieńskiej.
Aneta z Warszawy wskazała na możliwość koordynacji działań z nauczycielami innych przedmiotów, np. geografii, fizyki czy chemii.
„Młodzież jest dla nas wyzwaniem i w pracy z młodymi należy wykreślić słowo «niemożliwe»” – podsumował tę część spotkania ksiądz dyrektor.
Dzień drugi z PDMD i PUM
Zanim s. dr Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, rozpoczęła wykład na temat PDMD, uczestnicy SAM mogli poznać ekipę PDM, a ksiądz dyrektor przedstawił plany na najbliższy czas.
„Od początku zamiarem Stowarzyszenia Dziecięctwa Misyjnego było to, aby dzieci zgromadzone w dwunastoosobowych grupach pomagały swoim rówieśnikom poprzez modlitwę, ofiarę i świadectwo życia – bycie misjonarzem Jezusa Chrystusa w środowisku, w którym żyją” – zaznaczyła s. Monika. Uczestnicy SAM poznali historię tego dzieła oraz formy jego działania, a także dostępne materiały, pomocne w pracy z dziećmi.
Pani Joanna z archidiec. wrocławskiej podzieliła się swoją opinią: „Przerobiłam materiały Ukochany jest posłany. Uważam, że są cudowne. Mapy wydrukowałam w większym formacie. Modlitwa pięciu palców – ukochana przez zerówki”.
Siostra Monika omówiła także zaplanowany na wrzesień 2022 r. Misyjny Synod Dzieci.

O najmłodszym z papieskich dzieł – Papieskiej Unii Misyjnej – opowiadał o. dr Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy PUM.
Jak ewangelizować
Stałym elementem SAM są warsztaty. W tym roku o metodach ewangelizacji opowiadali państwo Karolina i Karol Fromontowie.
Ojciec Marcin Zaguła ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, wieloletni misjonarz w Burkina Faso, a obecnie w domu generalnym w Rzymie, podzielił się swoim bogatym doświadczeniem misyjnym.
Ostatnim akordem tegorocznej Szkoły Animatorów Misyjnych było zawierzenie wszystkich uczestników i animatorów Matce Bożej oraz posłanie na misyjne drogi, relacjonowane z kaplicy misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia w Kiełpinie.
Dziękujemy i zapraszamy za rok.

ep/pdm

Żywy Różaniec

Wolontariat

Młodzi dla Misji jest inicjatywą PDM

Misyjne Apostolstwo Chorych

Darowizna

Projekty

Formacja

Media