Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

 21 grudnia br. do chwały ołtarzy zostanie wyniesiony abp Fulton J. Sheen (1895-1979), który w latach 1950-1966 był dyrektorem Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w USA, a także odkrył na nowo misyjne korzenie Żywego Różańca, nadając każdej „dziesiątce” kolory. Jego proces beatyfikacyjny otwarto w 2002 roku. Dziesięć lat później papież Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa Sheena. 5 lipca 2019 r. papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za jego wstawiennictwem. Dotyczy on chłopca, który urodził się martwy i po godzinnej reanimacji, kiedy już zaprzestano akcji ratunkowej i stwierdzono brak jakichkolwiek oznak życia, jego serce zaczęło znowu bić. Dziś 9-letni Fulton jest zdrowym, dobrze rozwijającym się dzieckiem. Takie imię rodzice nadali mu jeszcze przed jego urodzeniem.
Abp Fulton J. Sheen był osobą znaną w swoim kraju jako niestrudzony telewizyjny ewangelizator. Papież Jan Paweł II podczas wizyty w Nowym Jorku w 1979 r., dwa miesiące przed śmiercią abpa Sheena, nazwał go „wiernym synem Kościoła”.
Beatyfikacja odbędzie się 21 grudnia 2019 r. o godz. 10.00 w katedrze Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia w Peorii w stanie Illinois. Jest to ta sama katedra, w której Fulton Sheen przyjął święcenia kapłańskie sto lat temu. Tam również znajduje się jego grób.
Abp Fulton J. Sheen pragnął, aby każdy chrześcijanin modlił się w intencjach Kościoła na wszystkich kontynentach. W związku z tym „pokolorował” różaniec.
Kolor zielony – przypomina zieleń afrykańskich lasów tropikalnych oraz jest kolorem nadziei.
Kolor czerwony – podkreśla kolor skóry Indian, rdzennych mieszkańców Ameryki.
Kolor biały – oznacza kolor skóry Europejczyków oraz białe szaty papieża.
Kolor niebieski – symbolizuje wody chrztu i Oceanu Spokojnego, na którym rozsiane są liczne wyspy.
Kolor żółty – symbolizuje najliczniejsze na świecie ludy Azji.

ep/PDM

 

Żywy Różaniec

Wolontariat

Młodzi dla Misji jest inicjatywą PDM

Misyjne Apostolstwo Chorych

Darowizna

Projekty

Formacja

Media